11.03.2018 | Libor Štěpán | Rozhovory

Pokud se nepoučíme, bude to těžké, hodnotil pět gólů vítkovický Pašek

Ostrava – Již počtvrté v sezóně inkasovaly Vítkovice pět a více gólů. Záložník David Pašek u třech podzimních nebyl, protože do ostravského klubu přišel až v zimě. Na podobné příděly není zvyklý a k zápasu proti Žižkovu se mu vracelo velmi těžce. On sám sice po pěkné akci dával v první půli gól na 2:1, ale po nezvládnutém vstupu do druhé části už jeho nový tým honil výsledek marně.

Na první pohled se zdálo, že zásadní vliv na průběh zápasu mělo absolutně nezvládnutých prvních 10 minut druhého poločasu, během kterých Vítkovice na hřišti prakticky neexistovaly. Žižkov toho využil k nabytí vedení, které již nepustil. 28letý hráč, pro kterého je ostravské angažmá prvním českým mimo území Brna, ale hledal širší souvislosti. „Co nás stálo zápas? Určitě těch 5 obdržených gólů. Vstoupíme do zápasu dobře, ale na každý vstřelený gól nějaký inkasujeme. Sráží nás vlastní chyby.“ To je dlouhodobá vítkovická bolest po celé jejich působení ve Fortuna národní lize, kterou ale tým během loňského jara dokázal částečně odbourat. Pašek ví, že to musí zvládnout i tentokrát. „Pokud se z tohoto nepoučíme, budeme to mít velmi těžké.“

David Pašek

Tým: MFK Vítkovice
Narozen: 27.10.1989
Pozice: Záložník
Výška: 181 cm
Váha: 78 kg
Předchozí působiště: Brno, Karmiotissa (Kypr)

Jedním z klíčových okamžiků zápasu byl také klasický gól do šatny, který Vítkovice inkasovaly zničehonic ve 44. minutě a znamenal vyrovnání na 2:2. „V kabině jsme si říkali, že to zvládneme, ale bohužel jsme to nezvládli,“ potvrdil Pašek, že šlo o důležitý moment. A hledal příčiny, proč to tak dopadlo. „Nedohráváme hráče, dáváme jim hrozně moc prostoru. Když budeme bránit takhle, potrestá nás každý soupeř.“

Jedna ze zimních vítkovických posil v kariéře nasbírala rovných 100 startů v nejvyšší české soutěži, ve kterých dala celkem 9 gólů. Po návratu z půlročního angažmá na Kypru ale zakotvila v třetiligové Líšni, kde za podzim skórovala hned dvanáctkrát a dobrou střeleckou formu si přenesla i do Ostravy. Pašek se prosadil hned v prvním ligovém zápase v novém klubu po úniku po pravém křídle. Co k tomu řekl? „Chceme se dostávat před branku po krajích, ale o nacvičenou akci vyloženě nešlo. Věděli jsme, že Košťál se Švejdíkem jsou vysocí a po zemi mohou mít problémy. Mráza (útočník Tomáš Mrázek – pozn. autora) to dobře prostrčil a já to jakž takž trefil, ale bohužel to nic neznamenalo.“

Těžká porážka znamená pro Vítkovice další komplikace v boji o záchranu. Žižkov byl totiž konkurentem z dolní poloviny tabulky, který ale tímto vítězstvím unikl sestupovým pozicím na 9 bodů. Ostravané nevyužili možnost, jak vylepšit svoji pozici a soupeře v tom nechat také ještě namočeného. Již nyní je jasné, že je čeká obtížné jaro. Pašek potvrzuje, že tým čeká velká spousta práce. „Jak jsem říkal, bude to velmi těžké, když budeme dostávat tolik gólů. Prakticky bychom jich museli dávat šest, abychom vyhráli, což je de facto nemožné.“ Ale co s tím? Zkušený záložník má recept. „My si musíme říct, co hrát a jak to hrát. Ale není to jen o obráncích, je to o obraně celého mužstva. Musíme to hodit za hlavu a jet do Pardubic něco tam uhrát.“ Zápas v městě perníku se uskuteční v sobotu 17. března v 10:15.

9' Žondra
33' Pašek
88' Bzirský
24' Kuchta
44' Quintero Batioja
50' Podrazký
74' Podrazký (pen)
81' Kuchta
29' Urbančok
60' Mikula
89' Žondra
Chmiel – Prajza, Mikula, Dramé, Hýbl – Pašek, Motyčka (64. Bzirský), Ožvolda, Urbančok (52. Mišinský) – Mrázek, Žondra
Na lavičce: Květon, Cverna, Moučka, Okleštěk, Praus
Trenér: Ludevít Grmela
K. Hrubeš – Dressler, Košťál, Švejdík, Pardubský – Podrazký, Pavlata, Batioja – Štípek (70. Musa), Urbanec (84. Trávníček) – Kuchta (84. Frimmel)
Na lavičce: Soukup, Hašek, Mareš, Čermák
Trenér: Bohuslav Pilný
Rozhodčí: Klíma – Pochylý, Podaný • Stadion: Městský stadion Ostrava-Vítkovice • Diváci: 571