12.03.2018 | Libor Štěpán | Rozhovory

Nedávám si konkrétní střelecké cíle, smál se dvougólový Kuchta

Ostrava – Dal první a poslední gól svého týmu a po celý zápas svou rychlostí zaměstnával obranu Vítkovic. Roli hrotového brejkového hráče splnil dokonale. Útočník Jan Kuchta zaznamenal první dvě trefy v žižkovském dresu a nebylo divu, že v útrobách Městského stadionu v Ostravě z něj vyzařovala spokojenost.

Klíčovým okamžikem utkání byl podle něj gól do šatny, kterým ve 44. minutě vyrovnal na 2:2 ekvádorský záložník Batioja. „Gól do šatny nám rozhodně zvedl náladu. Ale musím říct, že jsme to ani na okamžik nepoložili a vždy jsme se dotáhli.“ Ve druhém poločase již žižkovský tým ukázal vyšší kvalitu. Nutno říct, že Vítkovice mu to minimálně zpočátku výrazně usnadnily. „Abych řekl pravdu, trochu mě to překvapilo. Ale my jsme je zaskočili hrou, kterou jsme chtěli praktikovat a využili jsme toho. Dali jsme gól na 3:2 a už jsme pak zápas kontrolovali.“

Předchozí působiště: Slavia Praha, Bohemians 1905

Sám 21letý útočník, který na Žižkov přišel v zimě na hostování z nedaleké Slavie, se na vítězství podílel dvěma góly z brejků. Prvním vyrovnával na 1:1 ze situace, na kterou byli Pražané nachystaní. „Připravovali jsme se na to, že jsou vzadu pomalí a stopeři méně obratní. Mým úkolem bylo číhat na přihrávky a Bati (záložník Augusto Batioja – pozn. autora) mi to krásně dal mezi stopery. Dal jsem si dlouhý míč kolem jednoho z nich a běžel od půlky sám na bránu. Proměnil jsem to na zadní tyč a jsem za to hrozně rád, bylo to důležité,“ popisoval Kuchta svůj premiérový zásah v jakékoliv mužské profesionální soutěži, přičemž zároveň prozradil, jaké měl na hřišti úkoly.

Také po změně stran se snažil provětrávat obranu soupeře svými náběhy a uspěl v 81. minutě, kdy definitivně pojistil vítězství. Na rozdíl od prvního gólu v tomto případě nemusel se zakončením spěchat a dostal se do situace, kdy se brankáře mohl zeptat, kam to chce. „To byl náš protiútok poté, co oni kopli špatně roh. Dostal jsem přihrávku od Jakuba Urbance, vyhrál jsem souboj a byl jsem tváří v tvář brankáři. Naznačil jsem, že to dám na zadní tyč, kopl na přední a skončilo to v bráně.“

Naznačil tím své střelecké ambice v žižkovském dresu? Kuchta v tomto zůstává skromný, je si vědom toho, že jeho produktivita zatím není optimální. „Nedávám si nějaké konkrétní cíle. Proti Olympii jsem měl čtyři tutovky, které jsem nedal. Jsem rád, že jsem tentokrát týmu pomohl, bylo to potřeba. Je to super pocit, ale žádné střelecké mety nemám. Hlavně, abych pomohl.“ Při zápase ve Vítkovicích pomohl opravdu výrazně a tým sídlící pod žižkovským vysílačem po dvou vítězstvích v řadě nabral kurs do klidnějších vod Fortuna národní ligy. Podle Kuchty nemusí zůstat jen u toho, klidně by se mohl vrátit do horní poloviny tabulky. „Máme silný tým, jen tak dál.“

9' Žondra
33' Pašek
88' Bzirský
24' Kuchta
44' Quintero Batioja
50' Podrazký
74' Podrazký (pen)
81' Kuchta
29' Urbančok
60' Mikula
89' Žondra
Chmiel – Prajza, Mikula, Dramé, Hýbl – Pašek, Motyčka (64. Bzirský), Ožvolda, Urbančok (52. Mišinský) – Mrázek, Žondra
Na lavičce: Květon, Cverna, Moučka, Okleštěk, Praus
Trenér: Ludevít Grmela
K. Hrubeš – Dressler, Košťál, Švejdík, Pardubský – Podrazký, Pavlata, Batioja – Štípek (70. Musa), Urbanec (84. Trávníček) – Kuchta (84. Frimmel)
Na lavičce: Soukup, Hašek, Mareš, Čermák
Trenér: Bohuslav Pilný
Rozhodčí: Klíma – Pochylý, Podaný • Stadion: Městský stadion Ostrava-Vítkovice • Diváci: 571