10.10.2018 | Libor Štěpán | Rozhovory

Nebyli jsme odvážní, litoval porážky vlašimský kapitán Štochl

Ostrava – Vlašim po bídném vstupu do sezóny zlepšila v posledních kolech své výkony a chtěla utnout vítkovickou domácí šňůru. V zápase sice nebyla horší, ale před brankou soupeře prakticky neexistovala a ani na šestý pokus venku nezvítězila. Kapitán Jakub Štochl si v utkání vyzkoušel dvě různé role, v obou byl vidět, v posledních sekundách mohl dokonce vyrovnat, ale v jasné šanci neuspěl. Přesto velmi ochotně odpovídal na otázky a nebál se mluvit o tom, co současnou Vlašim trápí.

Hned po příchodu do mix zóny odmítl, že by Středočeši prohráli v Ostravě nešťastně. „Samozřejmě jsme viděli zápasy Vítkovic a věděli jsme, že hrají v bloku zezadu a čekají na brejky, ze kterých jsou hrozně nebezpeční. Jednou jsme z toho dostali gól a ještě jednou jsme z toho v prvním poločase měli problém, takže se nedá říct nešťastně.“ To však nebylo vše, důvody porážky ještě více rozvedl. „Věděli jsme, jak soupeř hraje, a stejně jsme mu gól prakticky darovali. Že jsme většinu zápasu na míči, i v deseti, to je sice hezké, ale je to strašně daleko od branky. Jestli si dobře pamatuju, nevytvořili jsme si skoro žádnou šanci. Musíme do toho příště dát víc odhodlání, víc víry, protože takhle to je pouze přihrávání míče o ničem.“

V čem byl tedy podle nejstaršího a nejzkušenějšího hráče týmu problém, že si Vlašim nedokázala připravit příležitosti ke skórování? „Soupeř byl dobře v bloku, nenapadal nás a my si s tím nevěděli rady, protože jsme měli málo pohybu.“ Přitom v prvních minutách nic nenasvědčovalo tomu, že by tým měl být před soupeřovým vápnem bezradný. „Ze začátku tam ještě jakž takž byly nějaké náběhy, ale když jsme viděli, že nás vzadu nenapadají, tak se to vepředu absolutně přestalo hýbat. Jen jsme to obehrávali a vždy míč vrátili zase zpět, protože jsme nebyli odvážní. Proto jsme si žádnou šanci ani vytvořit nemohli.“

Jeden z klíčových okamžiků zápasu přišel v 62. minutě, kdy po druhé žluté a tím pádem červené kartě pro Hadaščoka dohrávali hosté o deseti. Obránce, který kopal nejvyšší soutěž v Příbrami a Jablonci, nechtěl spekulovat o pohnutkách svého spoluhráče. „Popravdě si ten zákrok ani nevybavuju, takže vám neřeknu, jestli to vyloučení bylo zbytečné, nebo ne. Netroufnu si to tvrdit.“ V čem však měl zcela jasno, byl vliv tohoto skutku na další vývoj zápasu. „Řekl bych, že nás to nakoplo. Jak se blížil konec zápasu, tak jsme to stále více otevírali a vytvářeli si větší tlak. Nakonec jsme měli i šanci a mohlo to být 1:1.“

Onu jedinou gólovou šanci měl právě Štochl, který se od vyloučení posunul z pozice stopera do útoku a nevedl si rozhodně špatně. V posledních sekundách čtyřminutového nastavení se ocitl z úhlu sám před brankářem a vše vypadalo, že to je jasný gól. Stačilo jen dobře kopnout do poskakujícího míče. „Ano, přesně tak,“ souhlasil 31letý hráč. „Stačilo jenom dobře kopnout. Bohužel to bylo na moji „silnější“ levou. Zároveň se musím přiznat, že už jsem toho měl na konci plný brejle, takže jsem se to snažil pouze dobře trefit a to se mi nepovedlo. Ani nevím, jestli jsem trefil gólmana nebo hráče. Možná to ještě šlo přihrát pod sebe, ale na to jsem v tu chvíli myšlenky neměl. Jen trefit bránu a dát jakž takž razanci.“ Jako správný a férový kapitán ale nezapomněl ocenit práci vítkovického brankáře Šustra. „Gólman dobře vyběhl a vychytal mě.“

Vlašim tak zůstává v tabulce v pozicích, kde se před sezónou pohybovat nechtěla. Co musí podle svého tahouna udělat, aby se z nich odpoutala? „My teď máme tři zápasy doma (proložené výletem do Třince, pozn. autora) a ty musíme bezpodmínečně vyhrát. Musíme zlepšit pohyb, bojovnost a víru, že na to máme. Musíme využít toho, že jsme fotbalisti a znovu sebrat odvahu hrát dopředu, i když může soupeř být zalezlý tak, jako tomu bylo tady,“ uzavřel burcováním své sympatické povídání Jakub Štochl. Zda si jeho spoluhráči vezmou dobře míněné rady k srdci, se příznivci Vlašimi dozví po reprezentační přestávce v neděli 21. 10., kdy mohou fandit svému týmu proti Varnsdorfu.

39' Vasiljev
14' Mikula
44' Motyčka
66' Matěj
67' Pašek
34' Hadaščok
57' Štochl
57' Mareček
62' Hadaščok
87' Blecha
Šustr – Celba, Mikula, V. Cverna, Končal – Pašek, Motyčka (70. Ožvolda), Matěj, Vasiljev – Súkenník (89. Holiš), Mišinský (85. Macej).
Na lavičce: Simkanič, Cverna, Hýbl, Mrázek
Trenér: Jiří Balcárek
P. Le Giang – Mil. Kadlec, J. Štochl, Plechatý, Túlio (58. Mizerák) – Janda (74. Fotr), Fortelný, Mareček, Kučera (81. Blecha) – Dao, Hadaščok.
Na lavičce: Bačkovský, Piško, Plachý, Selemani
Trenér: Vasil Boev
Rozhodčí: Severýn - Arnošt, Boček • Stadion: Městský stadion Ostrava-Vítkovice • Diváci: 592