05.12.2019 | Zdeněk Kamínek ml. | Rozhovory

Cílem pro jaro je záchrana, má jasno trenér Vyšehradu Roman Veselý

Foto: Jiří Ipser
Ústí nad Labem – Fotbalisté FC Slavoj Vyšehrad přezimují v soutěžní tabulce se sedmnácti body na dvanáctém místě. Hlavní kouč Roman Veselý si od podzimu sliboval o jeden až dva body více, ale je si vědom toho, že FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA pro pražského nováčka rozhodně nebude procházka růžovým sadem. Jako hlavní ambice pro jarní část sezóny uvedl jedenapadesátiletý trenér pocházející z Brandýsa nad Labem záchranu v soutěži.

Jak byste okomentoval poslední podzimní střetnutí v Ústí nad Labem?
Hodně nás výhra potěšila, bylo to odpracované utkání do defenzivy. Nastoupili jsme se třemi stopery a zavírali s pěti hráči vzadu. Taktika s blokem, který byl níže, vadil domácím, bez kreativního Daniela Richtera se těžko dostávali k přihrávkám do pokutového území. Branku vstřelili až ze standardní situace a i přes tlak a několik závarů tam bylo hodně našich hráčů, prostor pro zakončení ale nebyl. Viděli jsme, že Ústí nad Labem útočí ve velkém počtu hráčů a využili jsme brejkovou situaci, vítězství je tak na jednu stranu šťastné. Na druhou stranu musím pochválit kluky, že splnili do puntíku to, co jsme si před zápasem řekli.

Těší Vás premiérové venkovní vítězství, když jste venku na podzim uhráli pouze bod v Líšni?
My jsme ukončili pravou podzimní část již s Pardubicemi a v Ústí nad Labem jsme začínali první jarní kolo. Bereme to takto, poctivě jsme se na zápas připravovali a o reprezentační pauze jsme trénovali systém se třemi stopery. Vyplatilo se.

Třetinu týmových gólů obstaral Tomáš Čvančara. Sázel jste na tohoto hráče, který za deset zápasů sedmkrát skóroval?
Tomáš Čvančara je hráč prvoligového Jablonce a je u nás na hostování. Hodně nám pomáhá, ale bylo smutné, že se zranil a v šesti utkáních chyběl. Limitovalo nás to v útočné fázi, neboť stejně jako ústecký Fortune Akpan Bassey se v pokutovém území dokáže velice dobře orientovat a prosadit. Bezesporu byl oporou a nejlepším střelcem týmu.

Nevýhodou pro Vyšehrad může být domácí stadion, když mistrovské zápasy jste nuceni hrát na Strahově. Souhlasíte?
V Ústí nad Labem byla hodně rušná atmosféra, to je pro fotbal dobře. Azyl využíváme, protože nemůžeme hrát na Vyšehradě. Na druhou stranu máme výborné podmínky pro fotbal, hřiště a vynikající zázemí, jen diváci nás trochu limitují.

Jste spokojení se ziskem sedmnácti bodů a umístěním na dvanácté příčce?
Prožívali jsme nejednoduchý proces, protože jsme měli pouze čtrnáct dní přípravy po postupu ze třetí ligy. Mužstvo se dávalo dohromady až v průběhu podzimu, zkoušeli jsme hráče v plné soutěži. Šanci dostalo spoustu mladých kluků ze Slavie Praha, Dukly Praha, kteří měli prostor hrát. Zpevnili jsme se, co se týká hry dozadu, až po příchodu zkušených hráčů Milana Nitrianského, Vojtěcha Šandery a Tomáše Jablonského. To nám hodně pomohlo a důležitý byl i návrat střelce Tomáše Čvančary. Představovali jsme si po podzimu o jeden až dva body více, ale uvědomujeme si, že je soutěž pro nás jako nováčka těžká.

Jaký mají nyní hráči program?
Máme od konce sezóny čtrnáctidenní blok, kdy ještě trénujeme. Chceme hráče udržet v nějaké vlně, ale jde o to, aby hráli i jiné sporty a odlehčili jsme hráčům od fotbalu.

Jakou plánujete zimní přípravu?
Vyšehrad se hodně změnil přechodem z amatérského do profesionálního fotbalu a plánují se věci, které jsou s tím spojené. Není to jen to, že jedeme k utkání den předem a spíme na hotelu, ale čeká nás zahraniční soustředění v lednu následujícího roku. Vedení pro nás dělá spoustu práce, za to patří velké poděkování majiteli a řediteli klubu, že dokážou pro tým servis udělat. Cíl pro jaro je záchrana, se soutěží se teprve sžíváme.