09.12.2019 | Martin Hruzík | Rozhovory

Přišel, viděl, remizoval. Co bude dál, se uvidí, říká Luhový

Foto: mfkv.cz
Ostrava – K pohádkovému návratu do profesionálního fotbalu chybělo zkušenému trenérovi jen málo. Stačilo, aby v závěru Zorvan či Kania dokázali přesněji zakončit a Vítkovice by braly v duelu s Jihlavou všechny body. I tak ovšem Lubomír Luhový prožil divoký, leč povedený týden.

Po konci trenérského dua Balcárek-Paul museli ve Vítkovicích hledat nového trenéra. Volba nakonec padla na bývalého slovenského útočníka Lubomíra Luhového, jehož nabídka zastihla v dalekém Japonsku. K týmu se tak připojil až po několika dnech. "Plány mi to nenabouralo. Nabídku jsem přijal, přeci jen je to druhá nejvyšší soutěž. V profesionálních soutěžích je 32 klubů, trenérskou licenci má mnohonásobně víc lidí, takže takové příležitosti nechodí každý den," přiznal dvaapadesátiletý trenér, jenž naposled vedl Český Těšín.

Začátek ve Vítkovicích byl skutečně bleskový, neboť po dalších čtyřech dnech čekal patnáctý tým FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY domácí duel s Jihlavou. Favorit ovšem kromě dvaceti minut druhé půle žádnou převahu neměl a nakonec byl rád za bod. Zatímco trenér Kučera své hráče kritikou nešetřil, Lubomír Luhový byl se ziskem bodu za remízu 1:1 poměrně spokojen.

"Postavení obou mužstev je diametrálně odlišné, proto jsme si sílu soupeře jasně uvědomovali. My jsme tak vycházeli z dobré organizace hry a chtěli přecházet do protiútoku. To se nám dařilo, zejména ve druhé půli, kde jsme i v posledních minutách mohli dostat misky vah na naši stranu, ovšem nakonec nás ještě musel podržet skvělým zákrokem Pepa Květon. Musím hráče pochválit, že z řady standardek soupeře neinkasovali a nedošlo ani k žádné velké šanci. Potvrdil jsem si, že ten tým má na víc než jen patnáctou příčku."

Ostravané předvedli dobrý výkon, za který po dlouhé době sklidili dlouhý potlesk střídmě zaplněné tribuny Městského stadionu. "Do kabiny jsem přišel v pondělí a cítil jsem dost negativní energie a nedůvěry, mě osobně to však ještě více nastartovalo k tomu, abych s tím něco udělal. Dneska po zápase byli kluci vyčerpaní, odevzdali ze sebe všechno. Organizačně i komunikačně to bylo velmi dobré. S týmem se dá pracovat, FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA je hodně živelná a hektická, takže se snažím své svěřence naučit, že v určitých pasážích je třeba si také trochu oddychnout. Je třeba pracovat také na koncovce, příležitosti jsme si vypracovat dokázali," vysvětlil člen klubu ligových kanonýrů, který se usadil v Česku. "Žiji v Třinci, takže prostředí znám. Fotbal sleduji od první ligy až po pátou."

Byť jeho setrvání v MFK ještě není jistou záležitostí, bývalý reprezentant už ví, že kádr předposledního celku druhé nejvyšší soutěže bude potřeba přebudovat. "Na některých pozicích máme přetlak, mluvím například o středu pole, naopak trpíme absencí hrotových útočníků. Dávat hráče na jiné posty nikdy není ideální," přiznává. Za pravdu dává také statistika, nejlepším střelcem modrobílých je se třemi brankami Buchvaldek.

Přestože Lubomír Luhový vedl Vítkovice jen v posledním utkání a nyní si hráči i realizační tým vychutnávají odpočinku, těch pár dní v profesionálním fotbale si užil. "Ráno vstát, převléci se do sportovního a vyrazit na trávník tak úžasného stadionu, je skvělý zážitek. Snažím se, aby z toho takovou radost měli i mí svěřenci. Je to všechno o poctivé práci a osobně jsem si těch pět dní opravdu užil. Jak to bude dále, je ještě ve hvězdách. Musíme si sednout a probrat, co bude dál. Jsem člověk otevřený ke spolupráci."