18.05.2024 | Petr Komárek | Preview kola

Preview 29. kola: Dukla po postupu cílí i na titul, známý není ani druhý sestupující

Foto: fkdukla.cz
Další ročník FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY míří do finiše. Zápasy předposledního 29. kola se uskuteční v jednotný čas – od nedělních 17 hodin. O postupujícím do FORTUNA:LIGY i účastnících baráže za druhou nejvyšší soutěž už je rozhodnuto. Totéž ale neplatí o mistrovi a týmu, který doprovodí Kroměříž do třetí ligy. Na sestupovém patnáctém místě se momentálně nachází Prostějov, který ztrácí dva body na čtrnáctý Varnsdorf a tři body na třináctou Příbram. Ta však po skončení sezony o dva body přijde.

Návrat mezi českou elitu sice už v minulém kole oslavila pražská Dukla, první místo tabulky a titul šampiona FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY nicméně ještě jisté nemá. Předstihnout ji teoreticky může ve skvělé formě hrající Olomouc B, která na Pražany dvě kola před koncem sezony ztrácí pět bodů.

Sigma, která jako rezerva účastníka FORTUNA:LIGY nemůže mít postupové ambice, zvítězila osmkrát v řadě a desetkrát z dosavadních dvanácti jarních zápasů. Bodově naprázdno vyšla po zimní pauze pouze jednou a příští týden proti Varnsdorfu bude útočit na udržení jarní domácí neporazitelnosti. K poslednímu venkovnímu duelu této sezony zamíří Olomoučané do Chrudimi. Pátí Východočeši jsou zatím posledním celkem, který nad Sigmou dokázal zvítězit na její půdě. Loni v listopadu v Olomouci uspěli 4:2.

„Chrudim u nás na podzim předvedla skvělý výkon. Donutila nás k chybám a dala krásné čtyři branky. Průběh zápasu byl přitom vyrovnaný, nic nenasvědčovalo tomu, že bychom měli prohrát takhle. Nemohu ale říct, že by tady Chrudim vyhrála nezaslouženě. Hrála proti nám výborně. Její postavení v tabulce je úměrné její kvalitě i tomu, jak se prezentuje v soutěži. Má kvalitní hráče, dobrého trenéra. Tým Chrudimi ví, co chce hrát. Z tohoto pohledu nás čeká nesmírně těžká zkouška,“ říká pro klubový web olomoucký trenér Tomáš Janotka.

Chrudimský MFK v případě výhry nad Sigmou dosáhne svého historicky nejvyššího umístění ve F:NL i vlastního bodového rekordu. Dosud v soutěži nikdy neobsadil lepší než desátou příčku. „Vše si uvědomujeme a chceme to dokázat! Samozřejmě také víme, jaký soupeř k nám přijede. Je to momentálně mužstvo s největší formou v soutěži, tedy velice těžký soupeř. Olomouc bude favorit, ale už několikrát jsme hlavně v domácím prostředí dokázali, že hrát fotbal umíme. Klukům velmi věřím, že půjdou nadoraz a utkání zvládneme,“ hlásí na webu mfkchrudim.cz kouč východočeského mužstva Radek Kronďák.

Dukla se s jistotou stane celkovým vítězem FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY v případě tříbodového zisku ze hřiště čtvrtého Táborska. Jihočechům, pro které půjde o poslední představení před vlastním publikem před baráží o nejvyšší soutěž, se však doma náramně daří. V probíhajícím ročníku tam prohráli jen jednou – v září s Příbramí. V podzimním zápase s Duklou uhráli na Julisce bezbrankovou remízu. „Dukla má motivaci, chce kromě postupu FORTUNA:NÁRODNÍ LIGU vyhrát. Jsem přesvědčen, že u nás nastoupí v nejsilnějším složení. O naší sestavě máme jasno. Postavíme nejlepší jedenáctku, která, doufáme, zápas zvládne, a zvítězíme. Naší motivací je dostat se v tabulce před Vyškov,“ uvádí pro klubové stránky trenér Táborska Roman Nádvorník. Jeho svěřenci ztrácejí na třetí Vyškov jediný bod.

Šestnáctá Kroměříž už příslušnost ve F:NL neuhájí, před domácí derniérou proti Táborsku zamíří na stadion brněnské Zbrojovky. Ta ještě definitivně neodvrátila záchranářské starosti, na předposlední Prostějov má k dobru čtyři body. Za propadem Jihomoravanů na současné dvanácté místo mohou jejich špatné jarní výsledky. V letošním roce vyhráli jen dvě z dosavadních dvanácti ligových střetnutí. S Kroměříží si v listopadu minulého roku poradili 3:0.

„Soupeř sice sestupuje, určitě to ale neznamená, že by k nám přijeli s nějakou poraženeckou náladou. Jsem přesvědčený, že se Kroměříž bude chtít se sezonou rozloučit co nejlépe a budou nám to chtít znepříjemnit. Pro nás je prioritou ten zápas zvládnout, protože doma jsme v této sezoně moc výher nezískali,“ cituje web fczbrno.cz Martina Zúbka, asistenta brněnského kouče Lukáše Kříže.

S Kroměříží nyní v sestupovém pásmu figuruje Prostějov, který v holickém azylu hostí Opavu. Osmý Slezský FC si záchranu s konečnou platností zajistil v předešlém kole domácí výhrou nad Vyškovem. Prostějov, který naposledy ztratil nadějně rozehrané utkání proti Dukle, Opavany na podzim zdolal 2:1. „Budou uvolnění, přijedou si zahrát. O to to pro nás bude složitější. Ale do této situace jsme se dostali sami, musíme si s ní poradit. Každý ví, co je ve hře. Hlavně před naší brankou nesmíme dělat hloupé chyby jako na Dukle, které nás stály lepší výsledek,“ předesílá k nadcházejícímu soupeři a zápasu svého celku na klubovém webu trenér Prostějova Radim Kučera.

O dva body více než Prostějované nasbíral během 28 ligových kol čtrnáctý Varnsdorf, který v záchranářském souboji narazí v domácím prostředí na tabulkového souseda – třináctou Příbram. V listopadu spolu oba týmy remizovaly 2:2. Záchranu si ještě matematicky nezajistily ani jedenáctá Jihlava a desátý Žižkov, třetí Vyškov zase v posledním duelu v Drnovicích před baráží změří síly s šestou Líšní. Výčet zápasů 29. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY uzavírá utkání deváté Sparty B a sedmé Vlašimi.

Všechny zápasy 29. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY můžete sledovat na webech sázkové kanceláře Fortunasporttotal.cz. Duel mezi Táborskem a Duklou odvysílá živě také Česká televize na kanálu ČT2.