09.09.2016 | Libor Štěpán | Zápas

Pětiminutovka hrůzy, Vítkovice v závěru ztratily s Varnsdorfem všechny body

Ostrava – Úvodní zápas šestého kola Fotbalové národní ligy nabídl zajímavou podívanou. Většinu utkání se hrálo nahoru – dolů, bylo k vidění mnoho individuálních chyb, ze kterých vznikaly šance. Vítkovice dvakrát vedly, smolař Mišinský zahodil tři další gólovky, přesto se zdálo, že zápas dovedou do vítězného konce. Absolutní kolaps v posledních pěti minutách však domácí připravil nejen o všechny body, ale také o stopera Mikulu, který si nejspíš několik zápasů odpočine. Radost Varnsdorfu kalí pouze zranění Neuberga, který skončil v nemocnici s podezřením na otřes mozku.
17' Jurča
64' Mišinský
41' Jakubov
85' Durděvič
89' Rudnytskyy (pen)
25' Prajza
36' Mišinský
71' Texl
88' Mikula
70' Novotný
Kostolanský – Cverna, Mikula, Coufal, Prajza – Texl, Vaněk, Ondráček (74. Hlavsa) – Jurča (48. Kraut), Wojnar (48. Demeter) – Mišinský
Samoel – Rudnytskyy, Zieris, Neuberg (29. Novotný) – Dordič, Knejzlík, Zbrožek, Richter, Durdević – Jakubov, Kozma (79. Beneš)
Rozhodčí: Houdek – Mokrusch, Poživil • Stadion: Městský stadion Ostrava-Vítkovice • Diváci: 747

Začátek utkání byl z pohledu domácích hororový. Po hrubých individuálních chybách nabídli soupeři v prvním pěti minutách tři šance. Nejprve hasili postup protihráče středem pole faulem, ale Richter poslal přímý kop z 25 metrů nad branku. Vzápětí se řítil do šestnáctky Dordič, jehož ránu vytěsnil Kostolanský. Z následného trestného kopu hlavičkoval na malém vápně zcela osamocený Jakubov těsně mimo. Poté se konečně osmělili také Vítkovičtí, avšak Wojnar z přímého kopu ze stejné pozice, jako před ním na druhé straně Richter, si nejspíš spletl sporty a kopl nádherný field goal amerického fotbalu. Za ten se ale v „evropském“ fotbale nic neuděluje. Úvodní nabitou desetiminutovku zakončil brejk Varnsdorfu, který málem skončil vlastním gólem Coufala, který na malém vápně odvracel před dobíhajícím Kozmou tak nešťastně, že Kostolanský musel hodně rychle na zem.

Hosté i nadále oťukávali domácí obranu, avšak zničehonic v 17. minutě udeřilo před opačnou brankou. Neuberg prohrál osobní souboj, domácí postupovali ve dvou do rozhozené obrany, Radim Jurča dostal přihrávku na půlkruh, posunul si míč na levačku a střelou nahoru k levé tyči nedal Samoelovi šanci – 1:0. Neuberg navíc po srážce hlavami upadl na okamžik do bezvědomí a byl nějakou dobu ošetřován. Sice to ještě zkusil, ale velmi rychle byl vystřídán a odjel na vyšetření do nemocnice s podezřením na otřes mozku.

Vedoucí gól dal Vítkovicím křídla a najednou jich bylo plné hřiště. Vaněk z trestného kopu kroutil míč na zadní tyč tak, že ji minul pouze o centimetry. Následovaly během jedné minuty dvě situace jeden na jednoho, při kterých byl domácí útočník vždy natolik zaměstnán soubojem s obráncem, že nedokázal reagovat na výborná vyběhnutí Samoela. Mišinský mohl střílet z ideální pozice na hranici vápna, ale to by jeho zpracování míče nesmělo připomínat odraz od zdi. Vzápětí opět Mišinský v ideální pozici na středu branky hlavičkoval vedle. Hosté hrozili z ojedinělých brejků, ve kterých byl hodně vidět Durdevič. Bombou z velké dálky nadělal velké starosti Kostolanskému Richter. Po půlhodině hry však Varnsdorf deset minut prakticky nepřelezl polovinu.

Když to však dokázal, bylo vyrovnáno. Ve 42. minutě domácí obrana nedokázala vystavit do ofsajdové pasti Alexandera Jakubova, který měl moře času na správný náběh na pas za obranu a hlavou poslal míč za nehybně stojícího brankáře – 1:1. V samotném závěru úvodního dějství ještě opět hlavou zahrozil hostující kapitán Zieris.

Druhý poločas začal vyrovnaně. Sérii dvou rohů hosté zakončili secvičeným signálem, kdy si až téměř od půlky naběhl k šestnáctce Rudnytskyy a jen půlkrok mu chyběl k parádní ráně z voleje. Po deseti minutách se Cvernovi nepovedl ideálně centr, který však málem zapadl k zadní tyči branky Varnsdorfu. Samoel měl hodně co dělat, aby míč udržel před čárou. Tento okamžik odstartoval místy až drtivý tlak Vítkovic, ve kterém hrál hlavní roli jednak střídající Demeter v roli tvůrce hry, a jednak zakončující Mišinský. Ten se během pěti minut dostal do tří tutovek. Nejprve si naběhl na pas z hloubi pole a dlouhou nohou ho usměrňoval na branku, bohužel pro něj přesně do míst, kde stál překvapený Samoel, který jinak neměl šanci zasáhnout. Vzápětí odvedl skvělou práci Kraut, Mišinský dostal v situaci dva na jednoho vyloženě nalito, ale neuvěřitelně přestřelil. Až v 64. minutě se Vladimír Mišinský dočkal. Podobně jako v prvním poločase hlavičkoval z malého vápna, ale tentokrát branku trefil a poslal Vítkovice podruhé do vedení – 2:1.

Ovšem domácí jako by se nabytého vedení lekli. Najednou se zatáhli a přepustili soupeři střed pole. Dlouho to však stačilo, protože Varnsdorf sice tlačil, ale nedokázal si vypracovat dobrou šanci. Richter zkoušel vymodlit penaltu, na což trenér Veselý poukazoval tak vehementně, až byl vykázán na tribunu. Novotný přestřelil z hranice šestnáctky po rohovém kopu. Jakubov dělal obraně velké problémy, ale dlouho to vypadalo, že se hosté do opravdu vážné pozice nedostanou.

Naopak Vítkovice postupně začaly hrozit z brejků. Kraut po výborném sklepnutí Mišinského minul. Sám Mišinský poté v další možnosti zblízka z úhlu nedokázal poslat skákavý míč mezi tyče. Vzápětí po Mišinského skvělé práci v držení míče na útočné polovině Kraut nezvedl hlavu a nevyslal tak nabíhajícího Hlavsu samotného na branku. To již běžela 83. minuta a zdálo se, že Varnsdorf na zdramatizování zápasu nebude mít síly.

Opak však byl pravdou. Nejprve agilní Jakubov pálil zblízka pod víko, ale Kostolanský fantasticky vyrazil na roh. Z něj již udeřilo. Ačkoliv byl centr přetažený, míč se vrátil před branku a osamocený Fahrudin Durdević vyrovnal na 2:2. To byla 85. minuta. O tři minuty později po další chybě v obraně musel Mikula zezadu stáhnout rukama soupeře, který byl jinak sám před brankářem – penalta a červená karta. Míč si postavil Pavlo Rudnytskyy a tíhu odpovědnosti unesl. v 89. minutě poslal Kostolanského na druhou stranu – 2:3. Šokovaní domácí se ve zbytku zápasu na nic nezmohli.

Vítkovice si tak zadělaly na problém. Ztratily téměř vyhraný zápas, přičemž je čekají utkání s dalšími silnými soupeři – jedou do Znojma a přivítají Sokolov. Může se stát, že nezískají ani bod a rázem budou výrazně namočené v sestupových vodách. To Varnsdorf se ziskem tří bodů vyhoupl do čela tabulky.

Roman West (MFK Vítkovice):
"Souhlasím s kolegou, že šance byly na obou stranách. Překvapilo mě, jak otevřený zápas to byl. Strašně mě mrzí, že v zápase dvakrát vedeme a pět minut před koncem si necháme vzít všechny body. Na druhou stranu, udělali jsme spoustu chyb v obraně, každý centr hořel a nakonec po centrech padly všechny tři góly, když počítám i tu penaltu. Brzká střídání měla rozdílné důvody. Wojnar nehrál to, co jsme očekávali, a Demeter hru dokázal rozhýbat podobně, jako minule v Třinci. Jurča pak střídal kvůli nakopnutému lýtku. Zkusil to rozběhat, ale nešlo to. V obou poločasech jsme měli výborné pasáže. Vyvrcholením byly tři gólovky Mišinského. Kdyby to poté bylo aspoň 3:1 pro nás, tak se asi zápas zlomil na naši stranu. Ale nedal a během pěti minut jsme zápas ztratili. Vyloučení Mikuly je ztrátou, ale alternativu na stopera máme a snad to dopadne dobře. Teď nás o to víc mrzí, že jsme nepřivezli žádné body ze Žižkova a z Třince, kde k nim bylo blízko. Byli bychom stále ve středu tabulky a nejeli do Znojma pod tlakem. To se rozjíždí, dalo pět gólů Pardubicím a teď tam jedeme my. Bude to těžký zápas. A pokud tam nic neuhrajeme, doma se Sokolovem budeme mít nůž na krku."

Roman Veselý (FK Varnsdorf):
"Bylo to těžké utkání, ostatně jako každé venku. Potvrdilo se, že výkony Vítkovic nejsou náhodné a také dnes sehrály dobré utkání. Sice možná nešťastné, ale na druhou stranu, my jsme své šance nakonec dokázali využít. Ten zápas se mohl překlopit na obě strany. Mužstvo ukázalo v závěru, že to vítězství dnes možná chtělo víc. Kdyby Mišinský proměnil své šance, tak jsme to těžko obraceli. Byli jsme oslabeni o několik hráčů, ale mužstvo to semklo a bylo to vidět hlavně v závěru. I po vyrovnání jsme chtěli vyhrát a tlačili jsme se do pokutového území. Neuberg je v nemocnici a čekáme na výsledky vyšetření. Je to další zraněný, ale to je fotbal a musíme se s tím poprat.