12.11.2018 | Libor Štěpán | Rozhovory

Poděkování spoluhráčům? Zkasírují mě, smál se znojemský Teplý

Praha – Hlavní postavou drtivého vítězství Znojma na půdě Vítkovic se stal střelec Jakub Teplý. Sice se v předchozích 14 kolech prosadil pouze dvakrát, ale v Ostravě doslova explodoval a čtyřmi góly řídil zničení tamní dosud nepoškrábané pevnosti. Během pouhých 25 minut ztrojnásobil svůj dosavadní střelecký účet celé sezóny FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, takže nebylo divu, že z něj po zápase vyloženě sálala spokojenost.

Aby ne, protože takovou demolici doma dosud bezchybných Vítkovic nepředpokládal pravděpodobně vůbec nikdo ani v těch nejdivočejších snech. Navíc v situaci, kdy Znojmo prohrálo 4 utkání v řadě. Teplý však potvrdil, že na sever Moravy jeho tým neodjížděl v poraženecké náladě. Naopak. „Šli jsme zápas od zápasu s tím, že to už musíme zlomit. Makali jsme tvrdě na tréninku a věřili jsme. Odnesly to zrovna Vítkovice. Bohužel pro ně, dobře pro nás,“ smál se hráč, který vyrůstal v nedalekém Frýdku-Místku a v roce 2013 mu vykopal postup z MSFL.

Právě 25letý útočník měl na výsledku největší podíl a vzpomínal, zda někdy prožil povedenější zápas. Přeci jen, čistý hattrick za 12 minut a 4 góly celkem se nedávají každý den. Na co přišel? „Hattrick za 12 minut jsem ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE ještě nedal. Pamatuju si z Kolína, když jsem v ní byl, hattrick proti Táborsku, ale ten nebyl tak rychlý (51 minut, poznámka autora). Takže toto je premiéra.“ Přesto u čtyřech gólů nemuselo zůstat, další dvě šance hráč, nosící do zápasů číslo 18, neproměnil. Jako správný střelec mu to přes jinak skvělou bilanci nebylo jedno. „Kdyby to tam padlo, vůbec bych se nezlobil.“

Nesmí se ale zapomenout na to, že Teplý byl u většiny gólů pouze posledním kolečkem v jinak skvěle pracujícím stroji. Výborně hrající znojemská záloha, jmenovitě pak hlavně Michal Ordoš a David Štrombach, mu připravovala jasné příležitosti. „Oni mě zkasírují, takže tímto jim určitě poděkuju,“ se smíchem uznával velký podíl svých kolegů. „Vždycky říkám, že góly jsou tak ze 70 % zásluhou spoluhráčů a v tomto zápase tomu nebylo jinak. Dostával jsem přihrávky do prázdné branky.“

Znojemský střelec, který má na svém kontě také několik startů za tehdy prvoligovou Jihlavu, si ale rovněž uvědomoval, že soupeř tentokrát nečekaně kladl jen malý odpor. „Sice jsme se na ně připravili, ale dá se říct, že nám ten zápas Vítkovice samy usnadnily. Kontrolovali jsme hru a další zjednodušení situace přišlo s červenou kartou pro jejich hráče.“ Na zbylých desíti pak podle Teplého byl znát negativní průběh zápasu, ale měl pro to pochopení. „Je to vždycky těžké, když prohráváte tolik. Známe to sami, prohráli jsme s Pardubicemi doma 0:4. Máte to v hlavách, že se nic nedaří. Bylo to vidět i na Vítkovicích. Jak byl stav 3:0, 4:0, a do čeho koply, to se jim nepodařilo, padala na ně stále větší deka.“

Ačkoliv po předchozí negativní šňůře Znojma proběhla mezi jeho hráči a fanoušky ne zrovna příjemná výměna názorů, podle Teplého, který u hranic s Rakouskem působí od ledna 2017, se vůbec nic nestalo. „Vždycky jsme po zápase přišli k fanouškům. Jasně, každý je naštvaný, když se prohrává. Oni i my. Není nám to jedno. Ale to je fotbal. Jednou jste nahoře a jednou dole.“ A měl pro ně jen jeden krátký a výstižný vzkaz. „Ať přijdou a povzbuzují.“

Nejbližší příležitost budou mít po reprezentační přestávce v posledním kole podzimní části sezóny, ve kterém na Městský stadion v Horním parku přijede favorizovaný Hradec Králové. A povzbuzené Znojmo se ho rozhodně bát nebude. Co na něj vymyslí? „To uvidíme. Necháme to na trenérech, jakou taktiku na ně připraví. Co na ně bude působit. My se to budeme snažit splnit a porazit je,“ uzavřel své povídání útočník Jakub Teplý. Jak to se spoluhráči zvládne, budou moci příznivci fotbalu sledovat v pátek 23. listopadu od 18 hodin.

32' Teplý
38' Teplý
44' Teplý
57' Teplý
64' Štrombach
82' Avdič
30' Holiš
43' Holiš
57' Cverna
59' Pašek
14' Dramé
Šustr - Celba, Mikula, Cverna, Hýbl - Pašek (75. Moučka), Motyčka (46. Ožvolda), Holiš, Matěj - Súkenník - Mišinský (65. Mrázek).
Na lavičce: Simkanič, Cverna, Bzirský, Praus
Trenér: Jiří Balcárek
Buček - Helísek, Avdič, Dramé, Cihlář - Mudra (75. Krčík), Kučera, Lacko (64. Ambrozek), Ordoš, Štrombach - Teplý (83. Brown).
Na lavičce: Veselý, Malár, Šulc
Trenér: Jiří Kalvoda
Rozhodčí: Slabý – Pochylý, Batík • Stadion: Městský stadion Ostrava-Vítkovice • Diváci: 578