30.04.2016 | Ondřej Novotný | Zápas

Hradec Králové splnil roli favorita a vrátil se do čela tabulky

Praha – O sobotním dopoledni se proti sobě postavila dvě mužstva z opačných pólů tabulky. Zatímco domácímu Vyšehradu jde o setrvání v soutěži, fotbalisté Hradce Králové útočí na návrat do první ligy. A po duelu na pražském Žižkově jsou svému cíli opět o něco blíž, díky brankám Mareše a Vlkanovy totiž Votroci vybojovali všechny tři body a v tabulce se vrátili na první pozici.
Statistiky
Branky: 43. Mareš P. (pen.), 72. Vlkanova.
Rozhodčí: Nenadál – Černý O., Pospíšil.
ŽK: Drobílek, Kučera, Kvída, Tusjak (všichni Vyšehrad).
Diváci: 478.
Štěpanovský – Drobílek, Kvída, Kučera, Prosek – Egert, Polanský (46. Strnad), Mareš M., Tusjak – Madej (77. Matějka), Mysliveček (65. Kraják).
Ottmar – Holeš, Krmaš, Nosek, Mareš P. – Trubač (88. Súkenník), Janoušek – Vlkanova, Zorvan (70. Krátký), Malinský – Pázler (79. Černý).
Diváci: 478

První minuty utkání příliš zajímavého nepřinesly. Něco vážnějšího se mohlo stát po necelé čtvrt hodině hry, kdy dostal rychlý balón za obranu Slavoje Vlkanova, v rychlostním souboji ale dříve přihrávku lapil na hranici vápna brankář Štěpanovský. Vzápětí přišla i příležitost pro domácí, Madej prošel s balónem po pravé straně vápna až do veliké šance. Odtud se snažil i vystřelit, míč ale na poslední chvíli zablokoval ve skluzu Holeš.

Hradci se v útočné fázi v první půl hodině hry příliš nedařilo, vidět tak byly hodně akce domácího celku. Jako třeba když Miroslav Mareš nahrál v přečíslení na levou stranu pro Drobílka, jenž ale akci uspěchal a centr tak přesný nebyl. Votroci dokázali odpovědět, z levé strany vápna prošel Malinský, přenechal Trubačovi, ale ani tehdy nebyl skvělý domácí brankář překonán.

I brankář Ottmar musel lapit větší šance. Tu největší příležitost v prvním polovině měl na noze Drobílek. Ten se totiž na hranici vápna dokázal vyhnout bránícím hráčům a poté svižně vypálit k pravé tyči. Tam byl ale ihned právě brankář Hradeckých, který míč lapil. V následné akci znovu prošel do vápna Malinský, který se po souboji s Kučerou ocitl na zemi. Sudí, i přes velikou nevolili Vyšehradu, odpískal pokutový kop. K tomu se postavil Petr Mareš, který je letos zatím stoprocentní. I nyní zachoval klidnou hlavu a poslal balón do protipohybu brankáře – 0:1.

Druhý poločas začal Hradec, jako kdyby byl vyměněný. Hned po úvodní rozehrávce totiž došlo na několik šancí, střílel Pázler, poté Malinský, oba ale prudkými ránami z pokutového území nastřelili jen bránící hráče do zad. Potom zase přihrával Zorvan na Vlkanovu, ten však už poněkolikáté Štěpanovského v bráně nepropálil. Stejně tomu bylo, když po ose Holeš – Trubač míč doputoval zhruba šest metrů před bránu, tentokrát totiž hostující hráč tři tyče překopl.

To, že Hradec hrál hlavně první minuty druhé půle hodně dobře, dokládá i další situace. Trubač z prostoru před šestnáctkou přihrál se štěstím do vápna na Zorvana, který parádním obstřelem brankáře trefil jen břevno. Vyšehrad se v té chvíli dostával k občasným závarům ve vápně, Ottmar ale příliš práce neměl.

Necelých dvacet minut před závěrečným hvizdem přidal Hradec Králové potvrzovací branku a definitivně tak rozhodl osudu tří bodů, což ale samozřejmě v té chvíli ještě nebylo jasné. Po skvělé práci Tomáše Malinského, který prokličkoval pokutovým územím a poté křížem přes malé vápno přihrál, se do těžšího zakončení dostal Adam Vlkanova, jenž se prosadil hlavně díky své mrštnosti.

Hradec pak už hrál hlavně na jistou obranu, i tak se ale dostával do několika nebezpečných brejkových situací. Ani jedna však brankou už neskončila. Míč ale mohl skončit naopak také ještě v brance hostů, protože Vyšehrad rozhodně nic nezabalil. Zde došlo také na několik šancí, za zmínění stojí minimálně dvě. To když se dostal ve vápně na balón Matějka, Ottmar ho ale ze země snad natřikrát vychytal. Tím to však nekončilo, protože vzápětí střílel z levé strany Drobílek a tentokrát musel balón vykopávat až z brankové čáry Mareš.

Když to nevyšlo domácím ani deset minut před koncem, tak se snažili o další příležitosti. Ty přišly po centrech Krajáka. Ten se k nim dostal na pravém křídle, první směřoval taktéž na pravou stranu vápna, odkud pálil tvrdě Prosek. Brankář Ottmar ho ale perfektně vychytal, respektive míč vyrazil zpět na kopačky Krajáka. Ten tak znovu centroval, tentokrát na zadní tyč, kde v obrovské šanci netrefil bránu Strnad.

Následně se už nic zajímavějšího neudálo, Hradec se tak udrží na špici tabulky i po aktuálním kole.