16.10.2015 | Zdeněk Kamínek ml. | Zápas

Přestřelka mezi Ústím nad Labem a Opavou skončila remízou, padly dvě červené karty

Ústí nad Labem - K předehrávce jedenáctého kola Fotbalové národní ligy zavítali do Ústí nad Labem hráči Opavy. Po bezbrankové úvodní půli se dvakrát v 59. minutě červenalo, když do šaten byl poslán Alois Hyčka a Jan Schaffartzik. Když Arma zvyšovala v 90. minutě z penalty na 3:1, vše nasvědčovalo výhře domácích. Opava ale dvěma přesnými zásahy do černého v nastavení vyrovnala a rozhodla o dělbě bodů.
Statistiky
Branky: 62. Zeman, 84. Eliáš, 90. Martykán (pen.) – 85. Kuzmanović, 90+2. Simerský, 90+3. Pospěch Zb. Rozhodčí: Jílek – Kotalík, Černý O. ŽK: Peterka, Hošek – Pospěch Zb., Kuzmanović, Horka. ČK: 59. Hyčka – 59. Schaffartzik. Diváci: 1 184.
Zacharda – Zeman M., Zukić, Vaněk L., Šnirc – Peterka J. – Hyčka, Martykán, Miskovič (67. Eliáš), Novotný F. (90+1. Rašo) – Smola (79. Hošek)
Vašek – Pospěch Zd., Simerský, Dvorník (79. Grussmann), Čelůstka – Machálek (74. Jurečka), Horka (90. Mrázek), Žídek, Kuzmanović, Schaffartzik – Pospěch Zb.
Diváci: 1184

Do zápasu nastoupily oba celky aktivně. První větší branková příležitost se v jedenácté minutě naskytla Zbyňku Pospěchovi, proti útočníkovi Opavy ale včas vyběhl Zdeněk Zacharda, jenž nedovolil ohrožení vlastní branky. O tři minuty později se v šanci mohl ocitnout Tomáš Smola, domácí forvard se ale pro změnu zalekl ofsajdové pasti hostů.

Největší šanci dosavadního průběhu zhlédli fanoušci Ústí nad Labem i Opavy v minutě šestnácté, kdy po odražené střele Jana Peterky se jako první k balónu dostal Jiří Misković, jenž nastřelil pouze břevno. Kuriozitou byl fakt, že hlavní arbitr Jan Jílek vykazoval za postranní čáru kapitána Josefa Dvorníka, který se musel nechat třikrát ošetřit kvůli krvavému šrámu v obličeji z úvodu zápasu.

V úvodní pětačtyřicetiminutovce došlo také k menší potyčce mezi Janem Peterkou a Zbyňkem Pospěchem, hlavní rozhodčí udělil oběma aktérům v devětatřicáté minutě žlutou kartu. Poslední akce z první půle, která stojí za zmínění, se odehrála za minutu, kdy Nemanja Kuzmanović vyslal do přečíslení Zbyňka Pospěcha. Posledně jmenovaný svou akci překombinoval a svatyni Zdeňka Zachardy neohrozil.

Opava do druhého poločasu vstoupila aktivněji, v minutě čtyřicáté šesté hledal Tomáš Čelůstka v předbrankovém prostoru Jana Žídka, který před zcela odkrytou bránou ze dvou metrů promáchl. Celé utkání nejvíce ovlivnil moment o třináct minut později, kdy za faul na středové čáře nejprve inkasoval červenou kartu Jan Schaffartzik, za následné oplácení, strčení do soupeře, musel do šaten také Alois Hyčka.

Hra v menším počtu hráčů prospěla domácím, v 62. minutě nalezl Jan Martykán křížnou přihrávkou Michala Zemana, který neměl se zakončením do odkryté branky potíže. Za dvě minuty odmítl z tutové šance vyrovnat Tomáš Machálek, jenž neuspěl z bezprostřední blízkosti.

V minutě šedesáté šesté pro změnu minul ze samostatného úniku Filip Novotný. Za dalších osmnáct minut střídající Petr Hošek zahlédl na opačné straně volného Josefa Eliáše, který střelou vzduchem na vzdálenější tyč navýšil vedení domácích. V minutě následující, tj. osmdesáté páté, se z ničeho nic hosté prosadili, Nemanja Kuzmanović snížil na 2:1.

O chvíli později mohl střelec první branky hostů vyrovnat, zcela odkrytou branku netrefil. Za dvě minuty byla nařízena penalta za faul na Petra Hoška a domácí Jan Martykán přiblížil Armu ke třem bodům. Jenže poté přišlo zcela šokující tříminutové nastavení, kdy nejprve snížil Dominik Simerský a následně na konečných 3:3 vyrovnal Zbyněk Pospěch.

Duel tak vítěze nepoznal, oba celky berou z vyhroceného utkání jeden bod.

Petr Němec (FK Ústí nad Labem):
"Jednalo se o těžký zápas. Když už jsme ve druhém poločase zlomili, branky se vstřelily. Byl to zkrat a o to více to bolí. Neporazitelnost trvá, ale vést v 90. minutě 3:1 a nevyhrát utkání, to by se stávat nemělo. Když hosté snížili na 3:2, nemůžeme odevzdat balón. Buď musíme dát míč zpět brankáři nebo nahrát k rohovému praporku a byl by konec zápasu. Ze standardních situací dávali góly hráči, kteří měli mít osobní krytí, najednou byli volní a stříleli sami. Podívám se na video a vyvodíme na tréninku určité důsledky. Při hře deset na deset se udělalo více prostoru a padaly góly. Alois Hyčka neudržel nervy a bylo to zbytečné. Byl faulován, ale takto se nemůže zachovat. Čeká nás těžká série zápasů venku, je potřeba být v klidu, i když je pátečního duelu škoda. Kdybychom remizovali po normálním průběhu hry, bod bych bral."

Jan Baránek (Slezský FC Opava):
"Za stavu 3:1 z pohledu domácích jsme v bodový zisk nevěřili. Po průběhu hry je podle mého názoru remíza spravedlivá. Udělali jsme sice chyby, ale prohra by pro nás byla krutá. Štěstí se v závěru přiklonilo na naši stranu, pro domácího kouče je závěr šokující. My jsme v euforii, je to pro nás zlatý bod. Vyloučení z naší strany bylo nesmyslné, nebyl to zákrok na červenou kartu. Červená karta pro domácího hráče byla evidentní, neboť strčil do protihráče. Byla to jakási kompenzace, která průběh utkání ovlivnila. Na hřišti bylo více místa na kombinaci, dva hráči udělají velký prostor a na hřišti chybí. Máme před sebou duel s Varnsdorfem, který se trápí, i když my bychom také chtěli bodů více. Varnsdorf neprošel oproti loňsku velkými změnami a je jen otázkou času, kdy se zvedne. Bude to pro nás zlomové utkání, když vyhrajeme, vrátíme se do kolejí, kde bychom chtěli být, pokud neuspějeme, bude to mizérie."