20.08.2016 | Ondřej Zoubek | Zápas

Osm gólů a Engelmannův hattrick v Třinci. Žižkov vybojoval po divokém průběhu remízu

Třinec – Takový zápas v Třinci dlouho nepamatují. Domácí fotbalisté vedli nad Žižkovem po prvním poločase a ještě v průběhu toho druhého o dvě branky, ale poté se situace zcela obrátila. Pražané díky třem zásahům Engelmanna během sedmnácti minut vyrovnali a gól Dočekala je posunul dokonce do vedení. Třinci se podařilo vyrovnat na 4:4 a musel se spokojit s remízou, ačkoliv v samém závěru sahal po páté brance.
17' Hošek
32' Málek
55' Bedecs
81' Krišto
47' Engelmann
57' Engelmann
64' Engelmann
73' Dočekal
36' Bedecs
74' Málek
54' Opluštil
Paleček – Vengřinek (66. Joukl), Čelůstka, Bedecs, Janoščín – Málek, Krišto, Motyčka, Ižvolt – Dedič (46. Malcharek), Hošek (74. Janošík)
Hrubeš – Hašek (46. Trýzna), Opluštil, Pimpara, Šandera – Eliáš (46. Sixta), Pavlata (79. V. Klán) – Urbanec, Podrazký, Engelmann – Dočekal
Rozhodčí: Marek – Podaný, Hájek • Stadion: Stadion Rudolfa Labaje • Diváci: 418

Třinec chtěl v zápase se Žižkovem po dvou ligových nezdarech a vypadnutí z poháru konečně bodovat, a tak trenér Zbončák nasadil od úvodní minuty na rozdíl od minulých zápasů dva hrotové útočníky. Také sestava Viktorie doznala změn, do základní sestavy se dostali Pavlata a Engelmann. První minuty se nesly ve znamení oťukávání, pak už ale iniciativu hry pevně převzali domácí. Ižvolt rozehrál přímý kop z dvaadvaceti metrů povedenou střelou přes zeď, ještě povedenější zákrok ale předvedl gólman Hrubeš.

Po bleskové akci středem hřiště už se však domácí ujali vedení. Po Palečkově výkopu získal míč Ižvolt a přesnou kolmicí do ulice mezi obránci vybídl k úniku Petra Hoška. Ten se octl za zády bezmocného Pimpary a po zemi prostřelil vybíhajícího Hrubeše. Třinec byl poté nebezpečný zejména po rohových kopech Ižvolta. Po jednom z nich střílel z otočky nad branku Dedič. Nepřesnou střelou se na druhé straně prezentoval také Podrazký, který takto spálil největší šanci Žižkova v první půli.

Po půlhodině hry padla druhá branka. Viktoria ji Třineckým nabídla velkou chybou v rozehrávce. Dedič získal balon a ve vápně uvolnil Hoška. Ten místo zakončení ještě vyšperkoval celou akci přihrávkou na Jaroslava Málka, jenž z bezprostřední blízkosti překonal Hrubeše. Zdecimovaný Žižkov mohl inkasovat ještě potřetí, to by ale Krišto v pokutovém území musel z úhlu zamířit přesněji. Do kabin odcházeli Slezané s dvoubrankovým náskokem.

Do druhé půle ale jako by přišla úplně jiná mužstva. Žižkov udělal dvě změny a nasadil Trýznu se Sixtou, Třinec musel ze zdravotních důvodů stáhnout Dediče. Už po minutě hry si zleva za třineckou obranu naběhl Vojtěch Engelmann a prostřelil Palečka. Třinečtí si uvědomili nebezpečí nového stavu 2:1 a okamžitě vrhli všechny síly do útoku. Krišto mířil technicky z otočky vedle, o něco později se k přímému kopu postavil Imrich Bedecs. Třinecký stoper střílel přes zeď, míč změnil díky teči směr a Hrubeš nezabránil třetímu gólu ve své síti. Slezané vedli znovu o dvě branky.

Jenže Žižkov nesložil zbraně, ba naopak. Už za dvě minuty prodloužil Urbanec Sixtovu přihrávku na Vojtěcha Engelmanna, a ten z voleje zamířil přesně k tyči. Třinci mohl vrátit větší klid na kopačky Málek, ovšem z pravé strany těsně minul tyčku. V obraně Třince vznikly ve druhém poločase velké mezery a každý žižkovský útok byl pro domácí nebezpečný. Po hodině hry proskákala Sixtova přihrávka až k Vojtěchu Engelmannovi a záložník Viktorie završil během sedmnácti minut hattrick. V obraně Třince to rázem doslova hořelo, Engelmann vzápětí hlavičkoval do tyče, Dočekalovu střelu vytěsnil Paleček na roh.

A po rohu to přišlo. Třinečtí nechali na přední tyči hlavičkovat vysokého Tomáše Dočekala a Paleček nedokázal ani s vypětím všech sil jeho hlavičku zastavit. Žižkov vstřelil ve druhém poločase čtyři branky a otočil skóre ve svůj prospěch. Viktoria se potom více zatáhla a začala těsné vedení bránit. Domácí se tlačili dopředu a deset minut před koncem se jim podařilo vyrovnat. Malcharkova přihrávka nalezla nabíhajícího Daria Krišta a chorvatský záložník se placírkou trefil přesně k tyči. Divoké utkání gradovalo v samotném závěru. Třinec chtěl za každou cenu vytěžit tři body a v posledních minutách měl obrovské šance. Malcharek a Ižvolt ale branku netrefili, Čelůstka hlavičkoval po rohu do břevna.

Po tříminutovém nastavení pískl rozhodčí Marek naposled do píšťalky a vyčerpaní hráči padli k zemi. V zápase třetího kola se vydali ze všech sil, nastříleli před čtyřmi stovkami diváků osm branek a jejich týmy si nakonec rozdělily po bodu. Vzhledem k průběhu zápasu byl s remízou spokojenější Žižkov, Třinečtí získali do tabulky svůj první bod.