23.08.2016 | Libor Štěpán | Zápas

Vítězná domácí premiéra! Vítkovice zaskočily favorita, v útoku neefektivní Táborsko odjíždí s prázdnou

Ostrava – Po šesti letech se mohly Vítkovice představit vlastnímu publiku ve druhé lize. To si mezitím odvyklo chodit na fotbal, avšak s lákáním diváků zpět do ochozů začali hráči výborně. Porazili silné Táborsko, předvedli sebejistý výkon v obraně a mohou se radovat z premiérového vítězství.
0' Kovařík
51' Vaněk
64' Jurča
83' Cverna
85' Kovařík
56' Nešický
82' Hanzlík
Kostolanský – Cverna, Mikula, Coufal, Prajza – Vaněk, Texl (46. Jurča), Hlavsa – Mišinský, Kraut (90. Wojnar) – Kovařík (61. Ondráček)
Toma – Běloušek, Mráz, Cíferský, Hanzlík (84. Navrátil) – Presl, Traore, Kučera, Nešický (56. Džafić), Ciku (73. Dordević) – Mrázek
Rozhodčí: Hrubeš – Černý, Šimáček • Stadion: Městský stadion Ostrava-Vítkovice • Diváci: 525

Úvod přitom nenaznačoval, že by tomu tak mělo být. Jihočeši se začali tlačit do útoku, byli aktivní na míči, avšak již od prvních minut měli problém dostat se do nějakého zakončení. Vítkovičtí sázeli na rychlý přechod do útoku, vytěžili z toho dva slepené rohové kopy a úvodní gól. V 10. minutě chyboval jeden z hostujících obránců v situaci, kdy nechtěl pustit míč na rohový kop. Jeho patičku však opodál stojící spoluhráč nepochopil, míče se ujal Mišinský a přesným centrem vybídl ke skórování Mariána Kovaříka. Domácí kanonýr sice musel do skluzu, avšak dokázal míč zasáhnout a poslal ho pod břevno.

Táborsko se nezaleklo a vzápětí mohlo být vyrovnáno. Nikým nehlídaný Mrázek se výborně pověsil do vzduchu a hlavičkoval do šibenice. Kostolanský s vyrovnáním nesouhlasil a zákrokem dne v poslední chvíli vyškrábl míč na roh. I nadále se hosté snažili tvořit hru, byli častěji na míči, šance nepřicházely. Naopak na druhé straně Mišinský skvěle uvolnil v šestnáctce Texla, který z velkého úhlu nepřihrával, ale pokusil se zaskočit Tomu střelou po zemi na bližší tyč. Brankář byl připraven a stihl včas zasáhnout.

Poněkud kuriózní situace nastala ve 25. minutě, Traore při pokusu zachytit míč ještě ve hřišti z úrovně brankové čáry vypálil na branku a k překvapení všech zacloumal břevnem nad překvapeným Kostolanským. Z následující akce se znovu snažil prosadit Mrázek, který v prvním poločase uplatňoval výborný výběr místa. Také jeho druhá hlavička byla velmi nebezpečná a proletěla jen těsně nad břevnem. To však bylo z prvního poločasu vše. Vítkovice se nedokázaly udržet ve hře, nepřesnostmi se připravovaly o balón, ale hosté z územní převahy nevymysleli téměř nic. Jeden dobře zakončený brejk překazil ofsajd tečujícího hráče, jeden zajímavě rozehraný trestný kop také neskončil ohrožením branky.

Druhý poločas začal ve větším tempu, hra se přelévala ze strany na stranu, ale ani jeden tým si nevypracoval větší příležitost. Postupem času se Táborsko dostalo do tlaku, který však končil před šestnáctkou soupeře. Po zemi se dovnitř téměř nedostalo a co šlo vzduchem, likvidovala spolehlivá obrana a výborný Kostolanský. Domácí brankář dnes neudělal jedinou chybičku a výrazně podpořil práci hráčů před sebou. Vítkovicím velmi dlouho nevycházel přechod do rychlého protiútoku, až v 78. minutě jim to vyšlo a rázem z toho byla největší šance druhého poločasu. Kraut s Ondráčkem na pravé straně vymotali soupeřovy obránce, Ondráček pronikl do šestnáctky a místo střely posunul míč doleva nabíhajícímu Mišinskému, před kterým zívala prázdná branka. K úžasu všech přítomných domácí hráč napálil míč ze třinácti metrů pouze do břevna.

Táborsko se i nadále nebylo schopno prosadit, postupem času dokonce ustával jeho tlak a Vítkovice se v pohodě bránily. Ač často pouze za cenu drobných faulů a několika žlutých karet. Jednu dokonce dostal již na střídačce sedící střelec branky Kovařík. Až úplný závěr zápasu byl znovu herně zajímavý. Nejprve si střídající Jurčo výborně došel pro faul, aby následný trestný kop Vaněk nádherně posadil přesně na čelo Mišinského, tomu však dnes nebylo souzeno. Tentokrát nedokázal zamířit mimo dosah brankáře Tomy. Vzápětí přišla dramatická situace také na druhé straně, ale ani jeden ze tří hráčů Táborska na malém vápně nedosáhl na přihrávku, kterou by v pohodě poslal do prázdné branky. Toto byla pohříchu jediná větší příležitost hostů v celém druhém poločase.

Favorit absolutně selhal ve vytváření šancí a jejich zakončování. Byla sice vidět větší herní kvalita Jihočechů, ale fotbal se hraje na góly a na ty hosté neměli. Vítkovice jednu šanci využít dokázaly, a proto poněkud překvapivě porazily Táborsko 1:0.

Roman West (MFK Vítkovice):
"Vstoupili jsme do utkání podle plánu, byli jsme aktivní, soupeře k ničemu nepustili a brzy skórovali. Paradoxně ten gól nám spíše ublížil, stáhli jsme se a nechali až do konce první půle hrát soupeře. Od druhého poločasu jsme ale byli lepším týmem a vypracovali si několik gólových příležitostí, které jsme neproměnili. Vítězství je oceněním práce celého týmu i fanoušků, kteří byli neskuteční a vytvořili úžasnou atmosféru."

Petr Frňka (FC MAS Táborsko):
"Přijeli jsme si pro tři body. Prohráli jsme s třetiligovým týmem, ale prohráli jsme si to sami. Naservírovali jsme soupeři gól na zlatém podnose. Pro nás je to ztráta, ale víme, že máme herní kvalitu a budeme bojovat dál o každý bod, abychom již takto neztráceli."