17.09.2016 | Johan Čáp | Zápas

Boj o neporazitelnost zvládla lépe Olomouc, Hanáci porazili českobudějovické Dynamo

Olomouc – Olomoucká Sigma se střetla v 7. kole Fotbalové národní ligy na domácí půdě s prozatím druhými Českými Budějovicemi. Zápas, který provázel silný déšť a mnoho šancí, nakonec rozhodl jedinou brankou sváteční střelec Michal Vepřek. Olomouc se díky zisku tří bodů posunula na průběžnou čtvrtou příčku, Dynamo zůstává druhé.
78' Vepřek
52' Čermák
M. Buchta – Sladký, Štěrba, Šindelář, Vepřek – Zahradníček (77. Buchvaldek), Houska, Plšek (88. Radaković), Petr (67. Habusta), Falta – Chorý.
Křížek – Klesa, Šourek, Novák, Funda – Čermák, Čavoš (87. Hála) – Pešek (81. Kadula), Benát, Táborský (65. Wermke) – Kalod.
Rozhodčí: Ardeleanu – Kubec, Kožár • Stadion: Andrův stadion • Diváci: 1994

Olomoucká Sigma vstoupila do zápasu v domácím prostředí po více jak třech týdnech. Tato pauza byla způsobena primárně odložením zářijového utkání s Táborskem z důvodu reprezentačních povinností několika olomouckých hráčů. Sobotní utkání s Českými Budějovicemi bylo navíc sehráno pro Olomouc v neobvyklém termínu. Sobota odpoledne je po nově zvoleném čase (pátek v 18:00) domácích utkání Sigmy zatím dodržen jen minimálně, tentokrát to bylo z důvodu zařazení utkání do televizního programu České televize.

V úvodu prvního poločasu se do hry lépe dostala domácí Sigma, Dynamo prakticky nepustila ke své bráně. Nejprve v páté minutě hlavičkoval po Vepřekově centru pouze nad Chorý. Za minutu se už Sigma dostal blíže ke vstřelení branky, Zahradníček však svou dělovku poslal jen několik čísel nad břevno. Stejný hráč se poté zaskvěl o šest minut později, jenže pálil znovu nepřesně mimo Křížkovu bránu.

Po čtvrt hodině hry byla Sigma stále ve velkém tlaku, Vepřek ovšem napodobil své spoluhráče před sebou a hezkou střelu s jemnou falší poslal mimo tři tyče. Za tři minuty byla Sigma znovu pánem hřiště, budějovický gólman Křížek musel ukázat svou mrštnost v okamžiku, když Falta ve skrumáži málem prostřelil bránící hráče. Budějovický brankář však míč stačil s pomocí svých stoperů zastavit na brankové čáře. Po necelé minutě Sigma znovu zahrozila, tentokrát Michal Vepřek. Křížek jeho krásnou střelu k tyči ovšem dokázal vytěsnit.

Ve 24. minutě ale i Dynamo zahrozilo, v celém zápase aktivní Klesa vybídl pasem Kaloda, jenomže druhý jmenovaný skluzem balón o pár milimetrů netrefil. Na tuto šanci pak o pár minut později na druhé straně kontroval Tomáš Chorý, který po Petrově narážečce, mířil těsně vedle šibenice. Kolem třicáté minuty začalo v Olomouci pršet tak silně, že diváci přes krůpěje skoro nedohlédli na druhou stranu stadionu. Počasí ale týmy nedonutilo slevit ze svých šancí, asi tu největší si připsal po standartní situaci Kalod, který si bez zpracování poradil s pasem Čermáka. K vstřelené brance mu scházelo jen překonat Miloše Buchtu, ten byl však v této situaci proti a připsal si výstavní zákrok. Do poločasu se už nic zásadního nestalo, do kabin tak šly oba týmy za bezbrankového stavu.

Druhá půle byla z počátku také bohatá na brankové příležitosti. Tu první si zapsal Tomáš Chorý, který ze standardky po faulu na vlastní osobu pálil těsně mimo tři tyče. Za necelou minutu už museli dávat pozor fotbalisté Sigmy, kdy Táborského střela skoro zaplavala do brány, a to díky neúmyslné teči Jakuba Plška.

Tempo zápasu poté už celkem upadlo, oba týmy začaly více ze zajištěných obran. Až v 72. minutě zápasu se znovu zaskvěl Miloš Buchta. A to dokonce čtyřikrát za sebou během necelé půlminuty! Díky laxnosti a nedůslednosti olomouckých fotbalistů si Dynamo vytvořilo obrovské šance. Benát s Kalodem však žádnou se svých dorážek či střel nezvládli proměnit. Za pět minut však již úřadovala Olomouc, nejprve Houska pálil zpoza vápna do pravého horního rohu. Křížek byl ovšem v této situaci proti a vyrazil míč na roh, jenomže za minutu už kapituloval. Rohový kop totiž vyústil v hezký centr, na který si naskakovala většina domácích hráčů ve vápně. Nejlépe však doklouzal Michal Vepřek, který i díky štěstí nakonec míč skluzem prodral do budějovické branky.

Po vstřelené brance se Olomouc zatáhla k vlastní bráně a rozhodně nechtěla vyzvat Dynamo k vyrovnání. To se však málem nezdařilo, protože České Budějovice se velice srdnatě bily o každý metr a v závěru díky nepřesnostem v olomoucké rozehrávce málem vyrovnaly. Po třech minutách nastavení se ale nakonec radovali olomoučtí hráči, kteří už remízový stav nedopustili. Olomouc tak získala další tři body do tabulky, které je posunují na čtvrtou pozici s jedním zápasem k dobru. Dynamo České Budějovice zůstává stále druhé.

Václav Jílek (SK Sigma Olomouc):
Označil bych naši výhru za šťastnou. Věděli jsme před zápasem, že nás čeká kvalitní, což se naplnilo. Chtěli jsme do utkání vstoupit hodně aktivně, přitlačit, hrát agresivně, vypracovat si šance… Všechno se dařilo až na ty šance. V závěru poločasu se už hra srovnala, do druhé půlky jsme potom nevstoupili dobře. Soupeř byl jasně aktivnější, v téhle části hry jsme ztratili pohyb i kvalitu, hráli jsme zdlouhavě. Budějovice tam měly výbornou dvacetiminutovku korunovanou třemi šancemi. V závěru po naší brance jsme se soustředili na defenzívu. Bylo to určitě šťastné vítězství, ale pro nás je ohromně důležité.

David Horejš (SK Dynamo České Budějovice):
Kdo přišel na stadion v takovémto špatném počasí, určitě nelitoval. Utkání bylo kvalitně sehrané z obou dvou stran. Domácí vstoupili do utkání určitě lépe, kombinovali, měli více pohybu. Prvních dvacet minut byli jasně lepší, ale naštěstí nám nevstřelili žádnou branku. My jsme celkem dobře bránili, věděli jsme, že ale musíme zvýšit aktivitu. Do druhé půle se nám to podařilo zlepšit, ale zápas se pak lámal kolem 70. minuty. My jsme předtím příležitosti měli, ale bohužel jsme nedali vyložené šance. Olomouc pak dala branku po hezkém centru, takže si myslím, že vyhrála zaslouženě.