21.05.2016 | Martin Ruščín | Zápas

Karviná si po sedmnácti letech zahraje první ligu! O postupu rozhodla domácí výhra

Karviná – V Karviné se bude ještě dlouho slavit. Fotbalisté místního celku totiž vybojovali postup do nejvyšší soutěže, kterou si Karviná zahraje po dlouhých sedmnácti letech. V domácím prostředí si Karviná poradila s Pardubicemi 2:0, gólman Pindroch přidal už šestnáctou nulu v tomto ročníku. Příští sobotu navíc mohou Karvinští korunovat úspěch i celkovým prvním místem v soutěži.
Statistiky
Branky: 4. Hošek, 50. Budínský (pen.).
Rozhodčí: Proske – Kotík, Arnošt.
ŽK: Vencl (Pardubice).
Diváci: 2 027.
Pindroch – Janečka, Dreksa, Hošek J., Eismann – Šisler – Puri (86. Panák), Budínský L., Zelený (68. Puchel) – Moravec, Pospěch Zb. (73. Urgela)
Knobloch – Šejvl, Pospíšil, Vencl, Kakrda V. – Fusek, Kudrna, Kovář, Fousek (54. Pánek) – Kayamba (52. Valenta), Petráň
Diváci: 2027

Karvinští měli excelentní nástup. Už po čtyřech minutách si naskočil na přímý kop Jan Hošek a hlavou poslal svůj tým do vedení. Domácí se uklidnili a během poločasu prakticky nepustili soupeře do zakončení. Náskok mohl už v 8. minutě pojistit Moravec, který po přihrávce Zeleného střílel prudce, ale vedle, prakticky rovnoběžně s brankovou čárou.

Ještě větší tutovku měl v 17. minutě estonský reprezentant Puri. Po krásné nahrávce od Budínského vnikl z pravé strany do vápna, vzal rozhodnutí na sebe a utaženou ránou mířil nad. Karviná dobře doplňovala útok a Pardubice, i když kombinovaly pěkně, se k ničemu nedostaly.

Naopak ve 24. minutě mohl přidat tak trochu nechtěnou branku Zelený, když se mu centr svezl na kopačce a jen o kousek skončil nad bránou. Karviná kontrolovala vedení, ovšem měla jistě na paměti podobný způsob boje z předchozího domácího duelu s Táborskem, a tak poločasový úkol zněl jasně: bezpodmínečně přidat druhý gól.

To se povedlo záhy. Ve 47. minutě opět vpadl do šestnáctky z pravé strany Puri, Kakrda jej zatáhl za dres a rozhodčí Proske neváhal ani vteřinu – penalta. K ní se postavil stálý exekutor karvinských pokutových kopů Lukáš Budínský a proměnil – 2:0. Od té doby už se stadionem nesl pokřik „Prvoligoví, prvoligoví“ a domácí k tomu tak i přistupovali. Obětavě padali do střel, nedovolili hostům pořádně zakončit a brankář Pindroch si připsal hodně snadnou nulu do svých famózních statistik.

Domácí celou dobu udržovali vedení, které mohl v 89. minutě navýšit střídající Urgela, hezkým obstřelem ale o pár čísel minul tyč Knoblochovy brány.

Jozef Weber (MFK OKD Karviná):
„Neskutečný pocit. Už jsem jeden postup zažil - na začátku své trenérské kariéry s Bohemkou, ale tyhle pocity nikdy neomrzí. Před dvěma lety jsem dostal od vedení takříkajíc volnou ruku, vybudovali jsme stálý kádr bez přestupových kolotočů a výsledek naší dvouleté práce jsme nyní uzavřeli. Do úterka dám klukům volno, ale už ve středu se budeme připravovat na Varnsdorf. Chtěli bychom druhou ligu vyhrát.“