14.09.2016 | Libor Štěpán | Zápas

Úchvatné slezské derby mělo úplně všechno, Baník jde po vítězství do čela druhé ligy

Ostrava – Dlouho očekávané slezské derby mezi Baníkem Ostrava a Opavou, které se v ligových soutěžích naposledy hrálo před více než 11 lety, nabídlo úplně všechno. Druholigový rekord v návštěvnosti, fantastickou atmosféru, kterou však Baníkovci narušili vniknutím na trávník a dlouhým přerušením zápasu, mnoho gólových šancí, červenou kartu a samozřejmě také to hlavní, góly. Zápas, o kterém se bude v regionu dlouho mluvit, vyhrál Baník 3:0 a posunul se do čela tabulky Fotbalové národní ligy.
45' Hlinka
83' Mondek
85' Hučko
32' Grussmann
45' Fendrich
89' Zapalač
Vašek – Sus, Zápotočný, Pokorný, Hučko – Hlinka, Nerad (89. Chvěja) – Lupták (36. Mondek), Mičola (65. de Azevedo), Stáňa – Urgela.
Fendrich – Hrabina, Simerský, Žídek, T. Čelůstka – Schaffartzik – Grussmann (70. Jurečka), Jursa (77. Mozol), Zapalač – Kuzmanović (45+6. Lasák), Smola.
Rozhodčí: Nenadál – Podaný, Batík • Stadion: Městský stadion Ostrava-Vítkovice • Diváci: 12111

Dohrávka 5. kola druhé ligy nabídla všemi očekávané slezské derby Baníku a Opavy. To bylo den před zápasem naprosto vyprodané, což nakonec znamenalo návštěvu 12 111 diváků a nový rekord v historii druhé nejvyšší soutěže. Tribuny byly kompletně oděné do bílé barvy, s výjimkou tří sektorů fanoušků Opavy, ti měli na sobě žlutá trika. Vynikající vizuální dojem celého stadionu ještě umocnilo úvodní choreo přes celou protilehlou tribunu a oblouk s kotlem Baníku.

Samotný zápas začali lépe domácí, zatlačili soupeře, avšak dlouho si nedokázali vytvořit příležitost. Neuvěřitelná atmosféra na stadionu však dostala tvrdou ránu v 17. minutě, kdy lidé ze sektorů tvrdého jádra Baníku pronikli na hřiště ve velkém počtu a utkání na dlouho přerušili. Zasahovali policejní těžkooděnci, mnoho výtržníků zatkli, zbytek zahnali zpět na tribuny. Po osmi minutách se mohlo pokračovat a ihned přišla první velká šance, ale Urgela zblízka netrefil branku. Poté převzali otěže hry Opavané. Grussmann hlavou promáchl míč na bližší tyči. O několik minut později měl tutovku Smola, ale míč mu utekl a dobíhající Čelůstka pálil mimo.

Vyrovnaný zápas rozhodlo nastavení úvodní půle, které bylo ohlášeno na 8 minut, ale nakonec bylo ještě o 5 minut delší. Vlastní hrubku v rozehrávce hasil brankář Opavy Fendrich hraním rukou mimo pokutové území, dostal červenou kartu a musel pod sprchy. Příprava náhradního brankáře samozřejmě chvilku trvala a nerozcvičený Lasák navíc čelil těžké situaci. Proti přímému kopu z hranice šestnáctky si postavil dlouhou zeď, tu doplnili domácí hráči a právě skrz ně střílel v sedmé minutě nastavení Marek Hlinka tak dobře, že Lasák nedokázal zasáhnout – 1:0.

Ve dvanácté minutě nastavení mohli jít ostravští do dvoubrankového vedení, ale Susovi po střele do prázdné branky zkazil radost hvizd rozhodčího za hraní rukou v předchozím souboji před brankářem. Následně několik jedinců opět vlezlo na atletický ovál, ale toto přerušení bylo jen krátké. Rozhodčí však pohrozil, že další případ znamená ukončení zápasu. To se naštěstí pro domácí nestalo.

Oslabená Opava vstoupila do druhého poločasu aktivně, ale nakonec během této části hry nevystřelila na branku. Po deseti minutách Baník soupeře zatlačil a získal výraznou převahu. Lasák se dostal do zápasového tempa a stal se hrdinou druhé půle, neboť právě on dlouho držel opavské naděje. Zneškodnil dalekonosné pokusy Hlinky a Suse, s některými střelami mu pomohla obrana, a to nejlepší si schoval na období mezi 70. a 80. minutou.

Festival tutovek Baníku načal Urgela, který měl dvě během 60 sekund. První zlikvidoval brankář včasným výběhem, druhou skvělým reflexem. Následně pálil Nerad těsně nad, Mondek ve skluzu na malém vápně opět nechal vyniknout Lasákův reflex a de Azevedo z dorážky přestřelil. To vše během neuvěřitelných tří minut.

Opava vycítila šanci, otevřela obranu a byla za to ztrestána brejky. V 83. minutě posunul míč Stáňa doprava Karolu Mondekovi, který tváří v tvář prostřelil brankáře a uklidnil Baník – 2:0. O 2 minuty později po levé straně přesprintoval stopery Tomáš Hučko a na jeho střelu na zadní tyč Lasák nedosáhl – 3:0. Závěr se pouze dohrával.

Dlouho vyrovnaný duel rozhodla chyba hostujícího brankáře Fendricha a jeho následné vyloučení, navíc potrestané gólem. Baník Ostrava se vítězstvím posunul do čela tabulky Fotbalové národní ligy o skóre před České Budějovice. Opava klesla na třetí místo, přeskočil ji právě její dnešní soupeř.

Vlastimil Petržela (FC Baník Ostrava):
V první půli byli kluci trošku nervózní, bylo to na nich vidět. Nehráli jsme moc dobře. Chtěli jsme hrát po zemi a hráli jsme nesmyslné nakopávané míče. Pomohla nám chyba brankáře, pak to musel řešit červenou kartou a my jsme z toho Opavu potrestali. Ve druhé půli to byla hra na jednu bránu. Smekám klobouk před fanoušky. Byli fantastičtí. Víc k tomu říct nemůžu.

Roman Skuhravý (SFC Opava):
Červená karta v takovém zápase vždycky trochu zamíchá kartami. Ale neměl jsem pocit, že by se nějak změnily síly na hřišti. Celý zápas jsme byli více než vyrovnaným soupeřem. V prvním poločase jsme byli herně jasně lepší než domácí. Musím klukům jenom poděkovat. Samozřejmě také všem fanouškům, kromě těch bláznů, co vlítli na hřiště. Fantastický zápas ve výborné atmosféře. Pro nás to byla výborná škola do budoucna.