13.08.2016 | Petr Komárek | Zápas

Hanácké derby skončilo nerozhodně, nováček z Prostějova získal premiérový bod

Prostějov – Zaplněné tribuny a bitva na hřišti. Takové bylo hanácké derby mezi Prostějovem a Sigmou Olomouc. Bodově dopadlo nerozhodně. Olomoučtí se sice ujali vedení po proměněné penaltě Plška, domácí Prostějov však těsně před pauzou srovnal parádním trestňákem Fládra. Stav 1:1 se už do konce zápasu nezměnil, byť hosté posledních patnáct minut dohrávali v deseti.
47' Fládr
24' Plšek (pen)
21' Pančochář
64' Skwarczek
65' Sus
83' Machálek
21' Vepřek
46' Radakovič
73' Radakovič
93' Sladký
Kofroň – Hirsch, Sus, Schuster, Pančochář – Štrombach (90. Machynek), Fládr, Skwarczek, Šteigl (61. Langer) – Kroupa, Nekuda (73. M. Machálek)
M. Buchta – Hála, Škerle, Radaković, Vepřek – Petr (70. Vašíček), Houska (61. Buchvaldek), Sladký, Plšek, Falta – Chorý (78. Šindelář)
Rozhodčí: Dresler – Melichar, Myška • Stadion: Stadion Za Místním nádražím • Diváci: 3340

Do utkání vstupovaly oba týmy v rozdílných pozicích. Prostějov čekal první duel ve druhé lize po dlouhých třinácti letech, Sigma zase chtěla odčinit zaváhání z domácího střetnutí s Opavou.

O první prostějovskou střelu se postaral krajní záložník Šteigl, mířil ale jen do míst, kde stál připravený gólman Buchta. Olomouc se poprvé před soupeřovou brankou výrazněji připomněla v 6. minutě, Chorý však při hlavičce po centru Falty neměl správně seřízená mířidla.

Úvodní z klíčových momentů hanáckého derby přišel ve 24. minutě. Po rohovém kopu Olomouckých postřehl rozhodčí ve vápně přestupek proti pravidlům jednoho z domácích hráčů a nařídil penaltu. Její exekuce se ujal Jakub Plšek a tváří v tvář strážci prostějovské svatyně Kofroňovi nezaváhal. Zatímco brankář skočil k levé tyči, záložník Sigmy uklidil balon doprostřed brány.

Za Prostějov mohla srovnat jedna z jeho letních posil - David Štrombach. Balon ale z pravého rohu šestnáctky napálil nad. Se svou dělovkou z podobného místa neuspěl ani Nekuda, kterého vychytal Buchta.

Naopak Sigma měla blízko k získání dvougólového náskoku. Zcela volný se v dobré střelecké pozici ocitl Jakub Petr, jenže rozezvonil pouze brankovou konstrukci. A tak se Prostějov těsně před koncem prvního dějství přeci jen dočkal vyrovnání. Radaković zastavil na hranici vápna unikajícího Nekudu a domácí dostali výhodu trestného kopu. Míč si postavil Zdeněk Fládr a krásnou technickou střelou poslal míč přes zeď a s pomocí pravé tyče jej dostal také do sítě. Prostějovský středopolař naplno ukázal svou vytříbenou kopací techniku, svůj pokus zakroutil tak umně, že se Miloš Buchta musel v této situaci spokojit s rolí diváka. Celek, oficiálně koučovaný Miroslavem Takáčem, se tak postaral o ukázkovou trefu do šatny.

Ve druhém poločase si na levé straně velkého vápna vydobyl dostatek prostoru k zakončení Šimon Falta, parádním zákrokem se ovšem prezentoval Zdeněk Kofroň. Vstříc střelci včas vyběhl a jeho přízemní pokus chytil. Prostějovští zase mohli skórovat v 54. minutě, kdy se na zadní tyči zjevil Petr Nekuda, hlavou ale zacílil o kousek vedle.

Vývoj zápasu značně ovlivnila 73. minuta. To stoper Sigmy Uroš Radaković podrazil unikajícího Langera a z rukou sudího Dreslera za to viděl druhou žlutou kartu - a následně tedy červenou. Prostějov měl k dispozici čtvrthodinovou přesilovku, spíše se však soustředil na pozornou hru směrem dozadu. Olomouc v deseti nejvíce zahrozila v 77. minutě. Tomáš Chorý se po dobré práci Vašíčka prodral ke střele z hranice velkého čtverce, jenže s výborným zásahem před zraky více než tří tisicovek diváků přispěchal Kofroň.

Pikantní souboj tak skončil dělbou bodů za remízu 1:1. Pro Sigmu je tento zisk málo, naopak Prostějov může slavit cenný premiérový bodík do tabulky Fotbalové národní ligy.