12.08.2016 | Libor Štěpán | Zápas

Těžká domácí premiéra, Baník otočil až v samotném závěru

Ostrava – 4 757 skvělých diváků našlo cestu na úvodní domácí zápas Baníku ve Fotbalové národní lize. Hlediště hnalo své miláčky, kteří měli dlouho svázané nohy a nedokázali přetavit obrovský tlak v góly. Třinec dal gól z jediné střely na branku a většinu zápasu bránil hubené vedení. Až v závěru Ostravští prolomili smůlu a nemohoucnost, Mičola s Urgelou otočili skóre a celý stadion si mohl užít závěrečnou děkovačku.
79' Mičola
88' Urgela
5' Motyčka
91' Mičola
50' Vengřinek
53' Bedecs
74' Malcharek
82' Janoščín
91' Motyčka
93' Čelůstka
Vašek – Sus, Zápotočný, Pokorný, Hučko – Hlinka, Malý (57. Nerad), Lupták (85. Mondek), Mičola – Stáňa (57. Helešic), Urgela
Paleček – Vengřinek, M. Čelůstka, Bedecs, Janoščín – Ižvolt, Málek (59. Janošík), Malcharek, Motyčka, Krišto (71. Teplý) – Hošek (86. Dedič)
Rozhodčí: Pechanec – Caletka, Vysloužil • Stadion: Městský stadion Ostrava-Vítkovice • Diváci: 4757

Před utkáním se držela minuta ticha za zesnulého dlouholetého hráče, trenéra a funkcionáře Baníku Josefa Kolečka (71 let) a hráče domácích jako by to na dlouho poznamenalo. Vstoupili do zápasu ležérně, čehož aktivní Třinec velmi rychle využil. V 6. minutě po rozehraném trestném kopu posadil Málek míč přesně na hlavu kapitána Martina Motyčky, na jehož zakončení na zadní tyč brankář Vašek nedosáhl. V tu chvíli nikdo netušil, že další střelu na branku Třinec ve zbytku zápasu nepřidá. Opak se zdál pravdou, hosté pokračovali v aktivitě a vypadalo to, že domácím týmem jsou na stadionu oni.

Až po čtvrthodině hráči Baníku jakoby zjistili, že utkání již začalo. Rázem vyrovnali hru a po chvíli si vytvořili dvě jasné brankové příležitosti. Lupták si ve 21. minutě mohl vybrat, kam umístí hlavičku po centru z rohového kopu. Tolik měl času a klidu. K překvapení všech si vybral pouze náruč nehybně stojícího Palečka. O tři minuty později se dokonce ocitl Mičola zcela sám před brankářem, ale nedokázal vystřelit mimo jeho dosah. Ostravští však přes neproměněné šance převzali otěže a zatlačili soupeře. Třinec se začal soustředit na bránění a pokusy o brejk, zůstalo však pouze u oněch pokusů. Domácí si však přes územní převahu nedokázali vytvořit žádnou další příležitost, s výjimkou střely Pokorného z hranice šestnáctky po odraženém míči. První poločas tak překvapivě vyhráli hosté.

Na druhý poločas by stačila jedna polovina hřiště. Baník neuvěřitelně zatlačil soupeře, kterému nezbylo než postavit pevnou hráz před vlastní šestnáctkou. Ta dlouho fungovala spolehlivě. Výjimkou byl žlutý faul Vengřinka v 50. minutě, který málem potrestal z přímého kopu Hlinka. Paleček však výborně zasáhl u své levé tyče. Následovaly dlouhé minuty až házenkářského způsobu hry v podání Ostravy, ale obranný val se nedařilo překonat. Ani středem, ani centry ze stran. V 67. minutě se pokusil zaskočit brankáře střídající Nerad parádním obloučkem z třiceti metrů, avšak Paleček stihl padající list vytlačit nad břevno. O sedm minut později Sus s Neradem nádherně narážečkami přehráli soupeře v rohu pokutového území, prudký míč tečoval hlavou Urgela, avšak Paleček ukázal výborný reflex. Již se začínalo zdát, že domácím není přáno.

Až v 79. minutě to přišlo. Přízemní centr z levé strany umně patičkou tečoval kapitán Tomáš Mičola mimo dosah brankáře a stadion vybuchl poprvé. Baníku to však nestačilo, hnal se i nadále dopředu a dvě minuty před koncem byl po zásluze odměněn. Ve zmatku před brankou se nejlépe orientoval Lubomír Urgela a napálil míč zblízka na branku. Paleček mohl jen doufat, že bude trefen. To se nestalo a domácí mohli mohutně slavit se svými dnes opravdu báječnými fanoušky. V nastaveném čase totiž přišlo jen několik žlutých karet, ale jinak nic, co by připomínalo snahu Třince o vyrovnání.

Baník Ostrava vydřel vítězství 2:1 a v Třinci můžou přemýšlet, proč jim i druhý zápas v sezóně v závěru doslova protekl mezi prsty.